MILIONOVÁ MÁMA

24. listopadu 2013

Kdo si hraje, nezlobí!

    Někdy mi připadá, že si u nás doma hrajou úplně všichni. Například manžel. Ten si nejraději hraje na rybu. Často mě pak nakrknou, kapající plavky v koupelně. Kromě brýlí, plavecké čepice, plavek, se nám doma hromadí i diplomy a medaile. Na ty samozřejmě sedá prach. A kdo to má furt uklízet, že jo? Ale, když ho to baví, tak se nedá nic dělat. Navíc je pravda všech pravd a stopro platí, že kdo si hraje nezlobí.


    Nela má zas v oblibě parádní dřevěný dům, co ji vyrobil děda k narozeninám. Bydlí tam snad úplně všechno od minimimin, barbín až po zvířata.


      Viky má rád všechno co svítí, hraje a bliká. Úplně nejvíc je pro něj mobil a ovládačka. A o mně si asi všichni myslí, že moje jediná zábava je hra na kuchařku, pradlenu a uklízečku. Ale je fakt, že i já mám  někdy čas a hlavně právo, hrát si podle libosti.
  Naposledy jsme si hráli celá rodina. Oslovila mě totiž společnost SCIO, ať vyzkoušíme jejich ROZVOJOVÉ HRY. Řekla jsem si, proč ne. Rozvíjet se můžem všichni! A testovat budem rádi! Je před Vánoci a třeba se to bude někomu jako typ hodit. Vikouše jsme museli časem vyloučit. Všechno nám totiž ocucával a hryzal. Rostou mu první zuby, tak to má těžký, chudák.
     Čekala jsem, že přijdou figurky a podobný věci. Že budeme při hře počítat tečky na kostce a sbírat další podobný vědomosti. No, jenže to jsem se děsně mýlila! Byla jsem překvapená, co všechno se může pod názvem hra ukrývat. A něco třeba jako hra na první pohled ani nevypadá. Jak nenápadně se dají do dětí různý věci nacpat. Vůbec jsem ale nečekala, že se mě Nela začne ptát, zda je sobecká, když nechce půjčit na hřišti lanovku. No, mohla jsem ji říct, že není. Jasně, ať si nechá celý hřiště jen pro sebe, ale neřekla. Ať si to holčička pochopí sama!
   Taky jsem nečekala, že začne aktivně počítat komáry na kartičce a odpovídat na otázky v knížce. Že se bude učit vnímat  a hlavně pojmenovat přirozený věci jako její pocity a podobně. Je akorát ve věku, že když po ní něco chcete, tak to neudělá. I když vím, že tu věc stopro ví. Při hrách spolupracovala jako divá. A děsně mě její nadšení potěšilo.

Co jsme teda testovali:

Emušáci.
Žabák Ferda a jeho pocity.
     Po té jsme na test sáhli jako první. Nela je děsně čtecí a knížky prostě miluje. Sama si vybrala, že s ní chce začít. Je to knížka příběhů žabáka Ferdy. Tahle hra se nám líbí MOC. Kromě plyšového hlavního hrdiny, velikosti asi 40 cm, jsou součástí i barevné mouchy - jeho pocity.  Nele byla nejsympatičtější moucha Smutek, která s ní spí pořád v posteli. A i příběh o smutku nejvíc prožívala. Každá kapitola je jeden příběh, týkající se nějakého pocitu. Součástí každého příběhu jsou i otázky a úkoly. Tak aby děti přemýšleli, co cítí a že tohle prožívají taky. Dívala jsem se po netu, jestli je něco podobného, ale nic jsem nenašla. Podle mne je tahle hra fakticky úžasná. A hlavně jsem byla překvapená, co všechno už 3 leté dítě dokáže pojmenovat a jak své okolí vnímá. Za nás má určitě velké ANO.

Akce Ostrov
Vpravo je omylem vidět kus nástěnky. Chystám překvápko pro děti - návod na extra snadný
ADVENTNÍ KALENDÁŘ.  Pro zájemnce bude v příštím článku. 
      Tadle stolní hra nám padla pod ruku jako druhá. Ve hře se zachraňují ztracení trosečníci. Hledají se jejich stopy na kartičkách. Každou musí dítě svými slovy popsat. Jsou tam slova jako třeba kompas, svírací špendlík, ale i klasika jako kalhoty a batoh. Za každý správný popis se postupně získá kus mapy ostrova, až se složí celá. Hráli jsme ji i společně s kamarádkou a její 5 letou dcerou. Hra nás nejvíc bavila ve větší skupině, když nás hrálo pět. Víc hlav víc ví a překvapoval nás i originální popis  a slova, co holky napadla u jednotlivých ztracených předmětů. Občas jsem 3 leté Nele  s popisem, formou otázek, pomohla. Ostrov si chtěla vytáhnout znova i večer s tátou. Z čehož plyne, že se jí dost líbila a bavila. Hra má usnadnit přechod mezi školkou a školou. To zatím nemůžu posoudit, dcera je malá.

    Ještě jsme dostali tuto Pecka pro všecka děcka. Zatím jsme nestihli otestovat. Na příští víkend plánujeme výlet. Vezmeme ji s sebou a dám vám vědět, co si o ní myslíme. Pokud už dárky máte  a chcete děti zabavit, můžete mrknout sem.

2 komentáře:

  1. Vypadá to moc pěkně, škoda, že už pro neteř a jinou havěť dárky mám, sama bych si zahrála :-)

    OdpovědětVymazat