Dějiny a historie Retro oblečení

Období románské kultury 

Pro výrobu tkanin se používal len, konopí či ovčí vlna. Šlechta využívala látky z brokátu, a roucha byla lemována kožešinou. Oblečení bylo velmi jednoduché, a to plášť přehozený přes tuniku, jak u šlechty, tak u prostého lidu. Rozdíl byl většinou jen v materiálech a kvalitě.  

Ženy, stejně jako muži nosili svrchní a spodní tuniku a pod tím nohavice. Svobodné dívky nosily vlasy rozpuštěné, ozdobené třeba věncem, ale vdané ženy si pod vlivem křesťanství musely vlasy halit pod závoj či čepec. Od tohoto zvyku se již naštěstí upustilo. Jak vidíme, takovéto skutečné retro mělo něco do sebe, jednoduchost vládla světu a my se k ní v této době rádi vracíme.  

Gotická kultura 

Jak je vidět být „gotik“ letělo už v 14. a 15. století. V tomto období byly dokonce vynalezeny knoflíky a zapínání na knoflíky. Již v té době dámy zdůrazňovaly postavu. Nosila se spodní tunika, přes ní svrchní tunika a sukně obepínající tělo. Důležitý byl i opasek, který zdůrazňoval ženské křivky. Už v té době ženy věděly, co jim svědčí.  U mužů se objevila jako novinka lněná nebo hedvábná košile a muži si také mohli vybrat z velké škály pokrývek hlavy. 

 

Renesanční retro móda 

Tak například ve Španělsku v 15. a 16 století frčely korzety. A to u žen, ale i mužů. Postava u žen se formovala korzetem, který byl dokonce vyztužený kovovými deskami, ty měly zabránit růstu poprsí. Nosily se sukně s krinolínou, která měla kovové obruče. V dnešní době byly krinolíny nahrazeny řekněme velkou spodničkou, třeba u svatebních šatů. Je vidět, že už tehdy letěly velké, objemné sukně, stejně jako můžeme nalézt u typických retro šatů, jen ne zas až tak velké.  

V Anglii se zase dámy inspirovaly královou Alžbětou I. Začaly se nosit výraznější barvy jako červená, zelená či královská modrá. Královna nosila šaty s poměrně hlubokým výstřihem, dvojitým límcem a širokými rukávy. Šaty působily honosně, ale královna si to mohla dovolit. 

 

Baroko 

V 17. století přišlo baroko, a to bylo přesným opakem renesance. Baroko mělo především ohromit, svou velkolepostí a bohatostí. Ženy začaly více odhalovat poprsí, šíji a ramena. Důležitý byl korzet vyztuženými velrybími kosticemi, který krásně stáhnul postavu a tím zvýraznil pas a poprsí. No to je přesně to, co vyhledáváme i teď ne? V této době začaly také frčet natupírované účesy zvednuté do výšky, že by se osmdesátky inspirovaly v baroku? 

 

Rokoko 

Rokoko v 18. století se vyznačovalo hravostí a požitkářstvím. Střih šatů byl víceméně stejný jako v baroku, stále vládl korzet s obrovskou sukní s krinolínou. V účesech se dámy mohly vyřádit, vytvářeli se nejrůznější kreace a do vlasů se dokonce zaplétalo umělé ovoce či modely lodí.  

 

  1. století

Na přelomu století byla nejrozvinutějším státem Anglie. Právě v Anglii se začala formovat mnohem jednodušší a přirozenější móda než ve Francii. V módě se začalo prosazovat to, co známe i v dnešní době. U mužů letěl vlněný kabát podobný uniformě, takový styl je moderní i dnes. Objevila se také vesta a kravata. U žen se upustilo od nepohodlných obručí, a začaly se používat vycpávky, no retro jak vyšité.

 

V druhé polovině 19. století se objevily tzv. turnýry. Turnýra byla spodnička, která nahradila krinolínu. Nebyla kupolovitého tvaru, ale nadzvedala sukni pouze vzadu. Šaty s turnýrou byly také doplněny o vlečku. No zkrátka takové upnuté šaty s vlečkou. Šaty působily skutečně hodně žensky, bylo zvýrazněné poprsí a stáhnutý pas. Barvy byly výrazné jako tmavě modrá, zelená či rudá. Také se objevil takový první retro kostýmek, tedy kabátek a sukně.  

 

  1. století

Na počátku tohoto období se objevil nový módní styl. A to rovný korzet a sukně zužující se ke kotníkům. V takové sukně ženy nemohly normálně chodit, ale musely cupitat. Ve 20. století se styl měnil skutečně každou chvíli. Po první světové válce se sukně zkrátily po kolena, zmizely nabírané rukávy, a dokonce se šilo i speciální sportovní oblečení. V době hospodářské krize nastalo opětovné prodlužování sukní. A v období druhé světové války se oblečení začalo opět podobat uniformě. Takový ten typický upjatý kostýmek s vycpanými rameny a úzkou sukní se sklady. A spoustu dalších retro kousků, které se opět vrací do módy. 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *