Jak vybírat dámské zimní bundy

DÁMSKÉ ZIMNÍ BUNDY

Při výběru zimní bundy je potřeba vzít v potaz více prvků, než jen barvu. Samozřejmě barva a celkový styl bundy je důležitý, ale pak tu máme třeba výplň bundy, nepromokavost nebo prodyšnost. To všechno jsou důležité maličkosti, které byste měli vzít v potaz při výběru té správné bundy na zimu.

PODLE ČEHO VYBÍRAT DÁMSKOU BUNDU

BARVY

Většina žen si kupuje klasický černý nebo tmavě modrý kabát či zimní bundu. V poslední době je v módě i khaki barva. Nemusíte zůstávat jen u nudné černé, co zkusit letos něco odvážnějšího. Zkusit můžete moderní hnědou v různých odstínech, hořčicovou atd. Letí ale i pastelové barvy, jako mátová, pomněnková, světle modrá a jiné. K pastelovým bundám se hodí spíše světlejší oblečení než například tvrdá černá. Zkusit můžete i výraznou červenou, žlutou nebo oranžovou, pokud na to máte odvahu, ve fantazii se meze nekladou. Pokud však trváte na tmavších odstínech, investujte do kvalitní černé nebo tmavě modré bundy. Vybírejte spíše elegantnější, které se bude hodit i do práce.

STYLY

Samozřejmě si můžete vybrat mezi sportovní a elegantní bundou nebo kabátem. Asi nejlepší je mít obě varianty. I dámy, které si nepotrpí na eleganci, třeba někdy vyrážení na ples, do divadla, na pracovní pohovor, v takových případech elegantní bunda nebo kabát vypadá lépe, než péřová bunda na hory. Sportovnější kabát nebo bunda se určitě hodí na procházky i na hřiště s dětmi. Zde záleží na preferencích každé ženy. K elegantní bundě se pochopitelně musí kombinovat také elegantní oblečení. Velkým módním prohřeškem je například velice často viděná kombinace elegantní bundy či dokonce kabátu a sportovního batohu. Toto k sobě opravdu nepasuje a nepůsobí to dobře.

 

VÝPLŇ ZIMNÍ BUNDY

V zimě chceme být všichni v teple, proto je samozřejmě velmi důležitá samotná výplň dámské bundy. Výplně se rozdělují na péřové a syntetické.

Péřová výplň

Tato výplň se hodí, pokud je venku opravdu velká zima a vám záleží na hmotnosti celé bundy. Tedy například, pokud víte, že vás čeká celodenní výlet v horách, je lepší zvolit péřovou bundu, která je lehká, takže je příjemnější na nošení, ale zároveň má výborné tepelné vlastnosti. Některé péřovky mají také izolační membránu, která zabraňuje proniknutí vlhkosti. Péřová výplň je však také náročnější na skladování a citlivá na provlhnutí. Navíc, je v ní opravdu teplo, na sport proto není ideální.

Syntetická výplň

Syntetika se hodí především do vlhkého počasí. Syntetická výplň není tak náchylná jako péřová, hodí se proto spíše do vlhkého a náročnějšího prostředí.  Takové zimní bundy se dají bez problémů prát v pračce. Nevýhodou je, že je těžší a například při cestování zkrátka zabere více místa.

  

NEPROMOKAVOST

To, abyste v zimní bundě nepromokli na kost, je dáno tzv. nepromokavostí. Ta se udává tzv. vodním sloupcem. Pro běžné nošení do města si bohatě vystačíte s vodním sloupcem mezi
3 až 5 000 milimetry. Pokud vybíráte vyloženě bundu na lyžování, tam budou nároky na nepromokavost vyšší. Pro lyžařské bundy se vodní sloupec pohybuje klidně i okolo 20 000 milimetrů.

PRODYŠNOST

Také prodyšnost zimní bundy je důležitá, zajišťuje to, abyste se v bundě nepotili. Všichni známe ten nepříjemný pocit, člověk dobíhá autobus nebo vleze do nákupního střediska a okamžitě z něj začne kapat pot.  Navíc díky správné prodyšnosti bundy se pot bude rychleji odvádět a vy nenastydnete. Zpravidla se uvádí v podobných hodnotách jako vodní sloupec.

DOPLŇKY

A teď nemám na mysli kabelky a botičky, ale spíše zipy, podlepené švy a podobně. Pokud sháníte lyžařskou bundy, tak se vám některé z daných vychytávek budou hodit. Lyžaři ocení pružné lykrové rukavičky, které jsou součástí rukávů. Taktéž nastavitelné manžety na rukávech. Důležité jsou i kapsy, existují i speciální kapsy třeba na brýle, mobil, přehrávač atd.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *